Give me five, Haaland! `Bestia` a reușit 5 goluri, City s-a distrat cu Leipzig + Inter, emoții până-n ultimul minut la Porto, dar merge mai departe în UCL

Manchester City și Leipzig au început disputa de pe Etihad practic de la zero, dacă ne gândim că în tur, fusese 1-1 în Germania.

Iar elevii lui Guardiola au avut grijă să le spulbere speranțele nemților după nici jumătate de oră. Mai întâi, în minutul 21, Benjamin Henrichs a jucat mingea cu mâna, VAR-ul a intervenit, iar arbitrul Slavko Vincic a dictat penalty.

De pe altă planetă!

Haaland a transformat. Și două minute mai târziu, tot el a speculat ca un vulpoi în gura porții, profitând de ricoșeul din transversală al torpilei lui de Bruyne.

”Monstrul” care părea să dormiteze în ultima perioadă a mai lovit o dată în prelungiri. Fenomenul Haaland a pus dreptul după bara lui Ruben Dias și a reușit hattrick-ul până în pauză.

”Bestia” nu s-a oprit. Și-a trecut în cont al patrulea gol în minutul 53, după neamțul Gundogan mai pusese înc-un foc la valiza… nemților, în minutul 49. Și a bifat și a cincea reușită, stalind un nou record. Seara a închis-o de Bruyne în ultimul minut, 7-O!

Oamenii lui Guardiola au trecut ca panzerul peste Leipzig, cu un neverosimil scor general de 8-1 continuă, în sferturile Ligii Campionilor.

Inter, calificare eroică!

În sferturile Champions League a ajuns și Internazionale Milano. Dar nu grazie unui joc stelar, ci unei remize albe, în dulcele stil inventat de Helenio Herrera și adaptat pe ”Dragao” de Simone Inzaghi.

Și poate să pară exagerat, însă cifrele nu mint. Iar FC Porto avea la un moment dat posesie de 67%, iar Inter, restul, adică 33%.
Reduta nerr-azzura, în varianta galbenă, a rezistat cu brio în fața ”dragonilor”, care au luat cu asalt carerul lui Onana în cele 7 minute de prelungiri. Dumphries a scos de pe linia porți, portughezii au dat și de două ori în bară, dar mingea a refuzat să intre în poartă. .Porto a încheiat în zece, după ce Pepe a văzut roșu. Inter merge mai departe grațiw golului lui Lukaku, din tur.