Giovanni Costantino nu s-a mai abținut! Mesaj clar pentru Adrian Mititelu. Ce l-a enervat pe noul antrenor al lui FCU Craiova

Giovanni Costantino nu s-a mai abținut. A avut un mesaj clar pentru Adrian Mititelu după meciul pierdut de olteni, scor 1-2, cu FCSB.

FCU Craiova nu a mai câștigat în Superliga de 7 etape și este pe locul 14, cu doar 15 puncte. După meciul de pe Arena Națională antrenorul s-a enervat în momentul în care a fost întrebat dacă simte presiunea rezultatelor negative.

Giovanni Costantino nu s-a mai abținut

Coman și Olaru au marcat în prima repriză, pentru ca Băluță să reducă din handicap după pauză. Apoi, oltenii nu și-au mai creat nicio fază periculoasă la poarta celor de la FCSB.

Antrenorul celor de la FCU Craiova s-a enervat după meci atunci când jurnaliștii l-au întrebat dacă simte presiunea rezultatelor negative. Giovanni Costantino și-a certat apoi jucătorii în direct.

”Am început de la 0-2, am primit doi pumni. Orice echipă fără spirit poate pierde cu 3, 4, 5 la zero în această situație. Dar noi nu suntem o astfel de formație. Am continuat să jucăm, dar nu am fost periculoși. Trebuie să șutăm, să pasăm, altfel e imposibil să marcăm. Nu sunt mulțumit! Am avut curajul să jucăm, am venit aici să câștigăm, dar nu am reușit.

Alte echipe vin să scoată un 0-0. Normal că nu sunt fericit. Ce presiune? Mereu am fost sub presiune, de la primul meci. Nu contează că am pierdut azi. Situația dificilă e dinainte să vin eu, nu pot face miracole în 3 săptămâni, nu sunt Iisus Hristos. Sigur, putem să ne îmbunătățim jocul.

Trebuie să se înțeleagă ei în teren, nu pot să le spun de pe bancă ce să facă la fiecare fază. Cum am primit golurile? Din penalty și direct din lovitură liberă! Ce să fac? Nu am luat gol din acțiune, e un pas înainte. Câte ocazii a mai avut FCSB? Vom putea să lucrăm în această pauză, vor reveni câțiva jucători”, a spus Constantino, după meci pentru Digi Sport.

Adrian Mititelu: „Eu am încredere că acest antrenor”

Adrian Mititelu a fost furios după înfrângerea suferită de echipa sa, da a declarat că îi acordă credit în continuare antrenorului italian.

”E un handicap, credeam că se întâmplă ceva în seara asta. Poate data viitoare. De 20 de ani mă chinui să-l bat pe domnul Gigi Becali. În seara asta nici nu meritam. Nu au putut. Am început bine jocul, dar am luat două goluri în două minute, pe greșeli personale. E o lecție pentru noi, sperăm să învățăm din ea.

Noi așteptăm victoriile, pare un an compromis. Vrem să ne adunăm, știm unde am greșit. Să încercăm să luăm deciziile cele mai bune. Sper să avem și rezultate într-o zi. Jucători avem, dar se pare că nu se leagă prea multe. Eu am încredere că acest antrenor va reuși să creeze o echipă competitivă. Eu sunt convins că o să-i învingem exact când le va fi cel mai greu”, a spus Adrian Mititelu.