Final incendiar pe Arena Națională! S-a terminat FCSB – FCU Craiova. Meciul, decis de erori grave

Final incendiar pe Arena Națională. FCSB a învins-o pe FCU Craiova, scor 2-1, în runda cu numărul 16 din Superligă.

Echipa condusă de Elias Charalambous este pe primul loc în Superliga, cu 34 de puncte în timp ce FCU Craiova este pe 14, cu 15 puncte.

După o primă ocazie a lui Radaslavescu, Florinel Coman a deschis scorul dintr-o lovitură liberă în minutul 9. Două minute mai tâziu, Mascarenhas l-a faultat pe Băluță, iar Adrian Cojocaru a acordat lovitură de pedeapsă. Darius Olaru a marcat fără nicio emoție.

În repriza a doua, FCSB a rămas în 10 oameni, după ce Valentin Crețu a văzut cartonașul roșu pentru un fault la Yassine Bahassa.

Oltenii au redus din handicap în minutul 65. Bahassa a centrat din lovitură liberă, iar Blănuță s-a înălțat în centrul careului și a timis balonul în plasă.

Suporterii conduși de Gheorghe Mustață au protestat aproximativ 15 minute înainte de startul partidei.

FCSB – FCU Craiova, echipele de start

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Ngezana, Lixandru, Radunovic – Djokovic, Ad. Șut, Olaru – Al. Băluță, Radaslavescu, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – Dawa, Haruț, Miculescu, Gogescu, M. Toma, Ov. Popescu, Cr. Ganea, D. Rotariu
Antrenor: Elias Charalambous

FCU Craiova: Gurău – R. Negru, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas – Dr. Albu, Van Durmen – Sidibe, A. Chițu, Bahassa – V. Blănuță
Rezerve: R. Popa – D. Henriques, V. Pop, V. Achim, Baeten, Blidar, Asamoah, M. Ilie, Ibrahim
Antrenor: Giovanni Costantino