Gică Popescu știe de ce a pierdut CFR Cluj meciul cu Sepsi. ‘Nu a mai funcționat. Mă așteptam la altă abordare’

CFR Cluj nu a reușit să o învingă pe Sepsi OSK (1-2) și a ratat câștigarea Supercupei României.

Gică Popescu îl sfătuiește pe Dan Petrescu să schimbe strategia de a înscrie rapid și de a se închide pentru că nu mai funcționează. Fostul internațional i-a lăudat în schimb pe elevii lui Cristiano Bergodi care au dat dovadă de mai multă prospețime.

”A fost un joc echilibrat. Mă aşteptam la altă abordare din partea celor de la CFR. Neaşteptat de proaspeţi cei de la Sf. Gheorghe. Au dominat repriza secundă, au avut ocaziile de gol. Este o victorie meritată. Au fost mai proaspeţi, mai hotărâţi.

CFR a făcut pasul în spate după golul marcat. Ştiam că asta este strategia lui Dan Petrescu, dar astăzi nu a funcţionat. CFR a făcut pressing în prima parte, apoi s-a tăiat! Sepsi a fost mult mai proaspătă”, a declarat Gică Popescu pentru Prima Sport.

Dan Petrescu își critică jucătorii

Antrenorul celor de la CFR Cluj a fost nemulțumit de jocul elevilor săi pe care i-a criticat la finalul meciului cu Sepsi OSK.

”Înainte de meci am spus că finalele nu se joacă, se câștigă. Noi am jucat mai bine, dar am pierdut. Practic, ne-am bătut singuri. La pauză, trebuia să avem 2 sau 3 la 0. Apoi, meciul se îndrepta spre penalty-uri. Dominam, dar la un corner mingea nu a mai ajuns în careu. Nu știu cum s-a întâmplat acea fază. Și am luat gol”, a spus antrenorul.