Gabriela Lee a fost eliminată în optimile de finală ale turneului de la Varșovia

Iga Swiatek (locul 1 WTA) a învins-o fără probleme, scor 6-3, 6-2 pe Gabriela Lee în în optimile de finală ale turneului de la Varșovia.

Poloneza a avut nevoie de doar 0 oră și zece minute pentru a o învinge pe adversara sa.

În primul set, la scorul de 4-3, poloneza a câștigat un game pe serviciul româncei. Swiatek a câștigat și următorul game și a încheiat primul set după 40 de minute. În actul secund, Gabriela Lee a avut un start foarte slab. A pierdut primul game pe serviciul propriu. Liderul mondial a profitat, iar în final s-a impus fără probleme în fața româncei. Acesta a fost primul meci direct între cele două jucătoare.

Pentru parcursul de la Varșovia, Gabriela Lee Talabă va fi recompensată cu 3.800 de dolari și 30 de puncte WTA. Sportiva noastră a ajuns pe tabloul principal din calitate de lucky loser.

În sferturile de finală ale turneului WTA de la Varșovia, Iga Swiatek se va duela cu Caroline Garcia.

BNP Paribas Poland Open are loc în perioada 25-31 iulie, pe zgură, face parte din categoria WTA 250 și are premii totale în valoare de 251.750 de dolari. Campioana en-titre este Maryna Zanevska (2021), iar principala favorită este Iga Swiatek (1 WTA).