Fotbal în noroi II. Chindia a fost nepoliticoasă cu ”Bătrâna Doamnă”! A câștigat cu 2-1 și a trimis-o pe UTA în subsolul clasamentului!

Parcă se automotivează echipele, și pe terenuri proaste, așa cum este cel de la Ploiești, se apucă și dau tot ceea ce se poate.

Cel puțin așa a fost în noroiul de la Cluj, între Universitatea și Rapid, așa s-a întâmplat și între Chindia și UTA.

Chindia a deschis scorul prin Cooper, în minutul 9. Și același atacant ar fi putut bifa dubla 15 minute mai târziu, însă golul său a fost anulat pe motiv de ofsaid.

UTA a egalat în minutul 31.  Ubbink l-a învins pe Căbuz cu un șut în colțul scurt. Și ar fi putut să treacă la timonă, dacă reușita lui Milosevic n-ar fi fost, la fel, anulată pentru un fault în atac.

UTA a părut să aibă inițiativa, a pus în pericol mai mult poarta adversă. Însă băieții lui Toni Petrea n-au fost deloc politicoși cu o ”bătrână doamnă”. Și au dat lovitura în minutul 81, prin Neguț.

Și, în timp ce Chindia a urcat încet și sigur până pe locul 8 în clasamentul Ligii I, UTA s-a afundat și mai tare în nisipurile mișcătoare, ocupând penultima poziție, înaintea ”lanternei” Mioveni.

”Arătăm de liga a doua, le-am și spus băieților, dacă nu ne trezim, nu va fi bine”, a concluzionat Laszlo Balint.

CHINDIA (4-2-3-1): Căbuz – Căpușă, Corinus, Boldor, Ad. Ioniță – Vorobjovas, Dulca – Neguț, Popadiuc, D. Popa – Cooper
Rezerve: D. Moldovan – Perianu, A. Șerban, Dumitrașcu, Chamed, Akhmatov, C. Dinu, Orozco, Buș
Absenți: Celea (suspendat), Grubac (accidentat)
ANTRENOR: Anton Petrea

UTA (3-5-2): Iacob – Erico, Benga, Hoxhallari – Benzar, Anton, Batha, Ubbink, Pop – Milosevic, Postolachi
Rezerve: Balauru – Vukcevic, Dobrescu, Chindriș, Marrone, Cascini, Stahl, Barbosa, Keșeru
Absent: Abeid (suspendat)
ANTRENOR: Laszlo Balint