Final pe muchie de cuțit în Moldova! S-a terminat Oţelul – Hermannstadt. Oamenii lui Dorinel Munteanu luptă pentru primul loc în play-out

Oțelul a învins-o pe Hermannstadt, scor 1-0, în etapa cu numărul 7 din play-out. Sibienii nu au reușit să revină în joc, chiar dacă adversara a jucat în inferioritate numerică în repriza a doua.

Echipa lui Dorinel Munteanu este pe primul loc în play-out-ul Superligii, cu 33 de puncte, în timp ce sibienii sunt pe poziția a doua, cu 31 de puncte.

Oțelul – Hermannstadt 1-0

Oțelul a deschis rapid scorul. După doar trei minute, Francois Yabre a lovit perfect cu capul din careu și l-a învins pe Căbuz. Elevii lui Dorinel Munteanu au mai ratat câteva ocazii până la finalul meciului.

După pauză, golățenii au rămas în 10 oameni. Teles l-a faultat pe Mino Sota și a văzut cartonașul roșu.

Echipele de start:

Oțelul: Pap – Zhelev, Yabre, Cisse, Gomes – Bodișteanu, Zivulic, Lameira – Malle, Pop, Maciel
Rezerve: Stoian (GK), Rusevic, Adăscăliței, Neagu, Jardan, Teles, Bordun, Tănasă, Fracaș, Panait, Rus, Gaitan
Absent: Cisotti (suspendat)
Antrenor: Dorinel Munteanu

Hermannstadt: Căbuz – Medina Etienne, Bejan, Găman, Opruț – Balaure, Mino, Biceanu, Jipa – Valente Fonseca, Paraschiv
Rezerve: Mutiu (GK), Pop, Antoche, Ianis Stoica, Gabi Iancu, Dragoș Iancu, Butean, Bucuroiu, Neguț, Oroian, Ciubotaru
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: „Oțelul”
Arbitru: Antonie Andrei (Bucureşti). A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Marchidanu Marius Cristian (Brăila)
Arbitru VAR: Colţescu Sebastian (Bucureşti). Arbitru AVAR: Vatamanu Cosmin (Bucureşti)