Fost număr doi ATP, în sferturi la Roland Garros. Rezultate

Alexander Zverev s-a calificat în sferturile turneului de la Roland Garros. Germanul l-a învins pe Grigor Dimitrov în 3 seturi, scor 6-1, 6-4, 6-3. Semifinalist în 2021 și 2022 la Paris, Alexander Zverev (27 ATP) va juca cu argentinianul Tomas Martin Etcheverry (49 ATP), cel care a trecut în optimi de Yoshihito Nishioka (33 ATP), scor 7-6(8), 6-0, 6-1.

Elevul lui Patrick Mouratoglou, Holger Rune s-a calificat și el în runda următoare. Danezul a trecut de argentinianul Francisco Cerundolo (nr. 23), scor 7-6 [7-3], 3-6, 6-4, 1-6, 7-6 [10-7].

Casper Ruud (4 ATP, favorit nr. 4) s-a calificat și el în sferturile de finală după ce a trecut în optimi, în trei seturi, 7-6 (7/3), 7-5, 7-5, de chilianul Nicolas Jarry (35 ATP).

Iga Swiatek, în sferturi la Roland Garros

Campioana en-titre Iga Swiatek s-a calificat luni în sferturile de finală de la Roland Garros, după 31 de minute de joc, conducând cu 5-1 în primul set, după ce adversara sa, Lesia Ţurenko, s-a retras.

Ons Jabeur (7 WTA, favorită nr.7) s-a calificat lejer în sferturile de finală ale turneului parizian după ce a învins-o în două seturi, 6-3, 6-1, în optimi, pe americanca Bernarda Pera (36 WTA).

Jabeur a revenit în competiţii cu puţin înainte de startul turneului de Mare Şlem de la Roland Garros (28 mai – 11 iunie), după ce a suferit o ruptură în zona gambei care a forţat-o să se retragă în semifinalele de la Stuttgart (WTA), de pe 22 aprilie. Jabeur s-a mai accidentat la începutul anului, la genunchi, în turul al doilea la Australian Open.

În runda următoare, tunisianca o va întâlni pe Beatriz Maia Haddad (14 WTA, favorită nr. 14). Brazilianca a trecut de Sara Sorribes (Spania, 132 WTA), 6-7 (3/7), 6-3, 7-5. Haddad este prima jucătoare din țara sa care ajunge în această fază a unui turneu de Mare Şlem.

Coco Gauff (6 WTA, favorită nr. 6) a mers și ea mai departe. Americanca s-a impus lejer în optimi, în două seturi, 7-5, 6-2, în faţa slovacei Anna Karolina Schmiedlova (100 WTA).