Final pe muchie de cuțit la Ploiești! S-a terminat Petrolul-CSU Craiova. Duel decisiv pentru play-off pentru oamenii lui Ivaylo Petev

Ploieștenii au făcut un pas greșit în lupta pentru play-off. CSU Craiova a câștigat cu Petrolul Ploiești, scor 3-2, după un meci în care oltenii au ratat un penalty.

Elevii lui Ivaylo Petev sunt pe locul 4, cu 45 de puncte, în timp ce ploieștenii ocupă poziția a zecea cu 35 de puncte.

Petrolul – CSU Craiova 2-3

Oltenii au deschis scorul în minutul 32 prin Jovan Markovic, care a primit o centrare de la Mitriță. CSU Craiova și-a dublat avantajul. Ștefan Baiaram a marcat  din pasa lui Markovic. Gazdele au revenit în joc, iar în prelungirile primei reprize Huja a redus din diferență.

Gicu Grozav a restabilit egalitatea cu un șut superb, care l-a lăsat fără replică pe portarul oltenilor. În minutul 58, Mitriţă a driblat în interiorul careului, a scos mingea în faţa porţii, de unde Baiaram a reușit dubla și i-a readus pe olteni în avantaj. După ce a marcat, fotbalistul a afișat un maiou pe care scria „La Mulți ani! Tata”.

CSU Craiova a primit un penalty pe final de meci, dar Andrei Ivan l-a irosit.

În prelungi, Craiova a rămas în 10 oameni, după ce Ndong a văzut cartonașul roșu pentru că l-a lovit pe Berisha fără minge.

Petrolul – CSU Craiova, echipe de start

Petrolul: Zima – L. Dumitriu, Papp, Meijers (cpt), Huja – L. Dumitriu, Jair, Diomande, Hanca – Musi, Irobiso, G. Grozav
Rezerve: Eșanu, Bălbărău, Garutti, Radu, Takayuki Seto, Bratu, Jyry, Dumitrache, D. Paraschiv, Berisha, Răducan
Antrenor: Florin Pârvu

CSU Craiova: L. Popescu – Căpățână, Maldonado, Screciu, Ndong – A. Crețu, Mateiu, Houri – Baiaram, Markovic, A. Mitriță
Rezerve: Goga, Vlădoiu, Badelj, Zajkov, R. Silva, Kozulj, Soiri, Mekvabishvili, Blesa, Kozulj, Câmpanu, A. Ivan, Danciu
Antrenor: Ivaylo Petev

Stadion: Ilie Oană
Arbitru: Coza Ionuţ (Cernica)

A1: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ), A2: Vodă Alexandru (Alba Iulia)
Arbitru VAR: Haţegan Ovidiu (Arad). Arbitru AVAR: Trandafir Cristina Mariana (Bucureşti)