Final pe muchie de cuțit la CSU Craiova-CFR Cluj! Echipa lui Dan Petrescu, în corzi. Duel nebun pentru titlu în Superliga

Final pe muchie de cuțit la duelul din Bănie! CSU Craiova 1 – CFR Cluj 1, în etapa a 2-a a play-off-ului Superligii.

Prima repriză a partidei din Bănie a început echilibrat, ambele echipe practicând un joc bun de pase. Primele acțiuni periculoase au aparținut CFR-ului, dar băieții lui Dan Petrescu nu au reușit să profite de situațiile ofensive.

Meciul a continuat să fie foarte echilibrat, dar nici una din formații nu și-a creat faze periculoase. Prima parte a partidei de pe stadionul „Ion Oblemenco” s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Repriza secundă a început în același stil ca și prima parte, ambele echipe practicând un fotbal precaut.

Prima mare ocazie a meciului a venit în minutul 55, atunci când Jovan Markovic a șutat puternic din careu, dar balonul a fost respins de către brazilianul Yuri, în corner.

Două minute mai târziu jucătorii de la CSU Craiova au fost iar periculoși, dar Andrei Ivan a ratat preluarea în mijlocul careului, iar faza a fost irosită.

În minutul 69 jucătorii lui Dan Petrescu au deschis scorul. După o aruncare de la margine, Cristi Manea a centrat bine, iar Lovro Cvek a lovit excelent mingea cu capul.

Trei minute mai târziu, oltenii au egalat. După o pasă excelentă, Elvir Koljic marhează fără emoții în poarta lui Scuffet.

După un final de partidă tensionat, în care cei de la CSU Craiova au încercat să forțeze victoria, partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj rămâne pe locul 2, cu 34 de puncte, iar CSU Craiova urcă pe locul 4, cu 29 de puncte.

CSU Craiova – CFR Cluj, echipele de start

CSU Craiova: I. Popescu – Șt. Vlădoiu, Gajkov, Raul Silva, Ndong – Mateiu, Screciu – Ișfan, Baiaram, A. Ivan – Markovic
Rezerve: Lazar – Găman, Badelj, Căpățînă, Al. Crețu, Cîmpanu, Rogolujic, Rivaldinho, Koljic
Antrenor: Eugen Neagoe

CFR Cluj: Scuffet – Cr. Manea, Yuri, A. Burcă, Braun – C. Deac, Cvek, Muhar, Krasniqi – Maglica, Bîrligea
Rezerve: R. Sava – Peteleu, Țîru, Hoban, Bordeianu, Fica, Petrila, Yeboah, Janga
Antrenor: Dan Petrescu

Stadion: „Ion Oblemenco”
Arbitru: Istvan Kovacs / A1: Florin Neacșu; A2: Ferencz Tunyogi / Arbitru VAR: Marcel Bîrsan; A2: Radu Ghinguleac