Final pe muchie de cuțit la Cluj! S-a terminat Universitatea-UTA. Derby nervos cu om eliminat

U Cluj și UTA și-au împărțit punctele după ce au terminat la egalitate, scor 0-0 , într-un meci din runda a 2-a din play-out-ul Superligii.

Elevii lui Ioan Ovidiu Sabău sunt pe primul loc în play-out, în timp ce UTA este pe doi, la un punct distanță. Ambele echipe au obținut victorii în etapa precedentă.

U Cluj – UTA 0-0

Clujenii au avut mai multe ocazii în prima repriză, dar nu reușit să deschidă scorul. În minutul 37, Rus a trimis mingea în poartă, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

U Cluj a cerut un penalty, în minutul 72, după ce Nistor a trimis un șut puternic în careu, iar mingea a atins brațul unuia dintre apărători, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. În minutul 90, clujenii au rămas în 10, după ce Lucas Masoero l-a faultat pe Imoh Ezekiel de la spate și a văzut cartonașul roșu.

U Cluj – UTA, echipele de start

U Cluj : Gertmonas – Oancea, Masoero, Thalisson – Bic, Simion – Roguljic, Nistor, Chipciu – M. Rus
Rezerve: Gorcea, Chinteș. Pițian, Mitrea, Techeres, Grobry, Fossati, Silaghi, V. Gheorghe, D. Popa, Anselmo
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău
UTA : Kucher – Căpușă, Stolnik, Benga, Costa – Fabry, C. Mihai, Joao Pedro – R. Pop, Tudorie, Omondi
Rezerve: Bocean, Conte, De Freitas, A. David, Iurasciuc, Vulturar, Morar, Ezekiel, Ariel Lopez
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion Cluj Arena
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş – Mureş). Asistenți: Adrian Popescu (Craiova – Dolj), Alexandru Vodă (Alba Iulia – Alba)
Arbitru VAR: Iulian Călin (Ştefăneşti – Argeş)
Arbitru AVAR: Valentin Dumitru (Gherghiţa – Prahova)