Final pe muchie de cuţit în Ardeal! S-a terminat U Cluj-Poli Iaşi. Ce au făcut oamenii lui Ioan Ovidiu Sabău

Final pe muchie de cuţit în Ardeal! S-a terminat U Cluj-Poli Iaşi. Ce au făcut oamenii lui Ioan Ovidiu Sabău. A fost o primă repriză în care şepcile roşii au fost de nerecunoscut, în continuarea ultimelor prestaţii slabe ale gazdelor.

Oamenii lui Ioan Ovidiu Sabău nu au jucat nimic în prima parte a meciului. Apărarea supraaglomerată a moldovenilor i-a încurcat mult pe clujeni.

S-a terminat U Cluj-Poli Iaşi

De altfel, înaintea meciului, Ioan Ovidiu Sabău avertizase. Dacă la U Cluj nu se doreşte performanţă va pleca la finalul sezonului. Şepcile roşii nu au reuşit să prindă play-off-ul de Superliga şi au ratat şi finala Cupei României.

Totuşi, în startul reprizei secunde, gazdele au reuşit să deschidă scorul. Daniel Popa a marcat, în minutul 53, după ce faza a fost consultată de VAR. Arbitrul a validat golul marcat de Daniel Popa, anulat inițial pe motiv de ofsaid.

Acesta a fost şi golul de 3 puncte pentru gazde, care veniseră după 3 înfrângeri consecutive în ambele competiţii interne. Scor final U Cluj-Poli Iaşi 1-0 şi gazdele urcă, momentan, pe locul secund, în play-out-ul de Superliga, în timp ce moldovenii rămân pe loc de baraj de menţinere.

U Cluj – Poli Iași, echipele de start

U Cluj: Gertmonas – Oancea, Masoero, Thalisson, Chipciu – Silaghi, Simion, Bic, Roger – Roguljic, Popa
Rezerve: Gorcea, Peteleu, Chinteș, Pițian, Techereș, Grobry, Pănoiu, Gheorghe, Teșcan, Ilie, Anselmno, Chirilă
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Poli Iași: Lung – Todoroski, Samayoa, F.Ilie, Garobbio, Ispas – Roman, Jatoba, Ștefanovici – Kabran, Buș
Rezerve: Ailenei, Niga, Martac, Katanec, Saghiri, Itu, Bettaieb, Mota, Harrison, Gheorghiță, Ciobanu, Allanzinho
Antrenor Tony da Silva

Stadion Cluj Arena
Arbitru Szabolcs Kovacs (Carei). Asistenți George Neacșu (Câmpulung Muscel), Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe)
Arbitru VAR Sorin Costreie (Voluntari). Asistent VAR Raul Ghiciulescu (Lugoj)