Final încins la CSU Craiova-FCSB. Penalty ratat și gol pe contraatac. Se relansează lupta la titlu în Superliga

CSU Craiova a pierdut pe teren propriu cu FCSB, scor 1-2, în etapa a 6-a a play-off-ului.

Echipa condusă de Elias Charalambous este pe locul 2 cu 40 de puncte, și o mai despart 3 puncte de liderul Farul.

CSU Craiova este pe 4 cu 35 de puncte.

După doar două minute meciul a fost întrerupt din cauza fumului de la torțele aprinse de fanii olteni. Markovic a avut prima ocazie. A trimis spre poartă, mingea a fost deviată de Cristea, dar Târnovanu a reținut. După mai multe ocazii ale oltenilor, în ultimul minut al primei reprize, cel care a marcat a fost Compagno. Italianul i-a luat fața lui Raul Silva și a trimis în poartă după cornerul bătut de Coman.

Târnovanu a făcut o repriză a doua excelentă după ce și-a salvat echipa de mai multe ori.

În minutul 79, oltenii au cerut penalty pentru un henț al lui Iulian Cristea. Istvan Kovacs a acordat lovitura de la 11 metri și apoi a așteptat minute bune decizia din camera VAR. În final, Andrei Ivan a fost cel care a executat, dar a ratat.

După mici un minut, Deian Sorescu a marcat al doilea gol pentru FCSB.

În prelungiri, oltenii au primit încă un penalty, după un henț al lui Joyskim Dawa, iar Elvir Koljici a marcat.

Spectacol în Bănie

Meciul a stârnit un mare interes în rândul fanilor și s-a jucat cu casa închisă. Peste 30.000 de suporterii au pregătit un show special pentru a aniversa 40 de ani de la meciul cu Benfica din semifinalele Cupei UEFA.

Universitatea Craiova – FCSB. Echipele de start

CSU Craiova: L. Popescu, Vlădoiu, Zajkov, Raul Silva, Ndong – Screciu, Mateiu – Câmpanu, Baiaram, Ivan – Markovic
Rezerve: Lazar, Căpățână, Găman, Badelj, D. Sala, Roguljic, Ișfan, Rivaldinho, Koljic
Absenți: Vătăjelu (accidentat), Bancu (în recuperare), Al. Crețu (suspendat)
Antrenor: Eugen Neagoe

FCSB: Târnovanu – Ov. Popescu, Dawa, I. Cristea, R. Radunovic – Olaru, Șut, Oct. Popescu – Miculescu, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad, Haruț, Omrani, Sorescu, Nikolov, Oaidă, Pantea, Radaslavescu, Cordea
Antrenor: Elias Charalambous

Stadion: „Ion Oblemenco”
Arbitru: Istvan Kovacs / A1: Vasile Marinescu; A2: Ovidiu Artene
Arbitru VAR: Horia Mladinovici; Arbitru AVAR: Marius Marchidanu