Final incendiar pe Santiago Bernabeu! S-a terminat Real Madrid-FC Barcelona. El Clasico incendiar, cu goluri şi accidentări

Final incendiar pe Santiago Bernabeu! S-a terminat Real Madrid-FC Barcelona. El Clasico incendiar, cu goluri şi accidentări. Gazdele sperau la o victorie care să le certifice locul 1, dar şi titlul în proporţie mare.

De partea cealaltă, oamenii lui Xavi veneau după eliminarea din Champions League. La Liga rămâne singura competiţie în care mai sunt implicaţi catalanii în finalul sezonului.

S-a terminat Real Madrid-FC Barcelona

Meciul a fost unul extrem de tare încă de la startul său. Dacă Realul lui Carlo Ancelotti era mulţumit şi cu un egal, catalanii aveau nevoie disperată de victorie. Catalanii au deschis scorul foarte repede.

Christensen a marcat după doar 6 minute, după gaza de judeţ a lui Lunin. Cei de la Real Madrid au revenit pe tabelă. Au primit un penalty controversat, iar Vinicius a egalat în minutl 18.

De Jong s-a accidentat grav înainte de pauză, după ce a lovit mingea şi a fost nevoit să iasă de pe teren. Fermin a reuşit să facă 2-1 pentru catalani în minutul 69. Avantajul oaspeţilor a durat însă doar 4 minute.

Vazquez a adus egalarea pentru gazde, în munutul 73. În prelungiri, Bellingham a marcat pe contraatac un gol cât un titlu pentru madrileni. Scor final Real Madrid-FC Barcelona 3-2 şi gazdele se desprind decisiv în lupta pentru titlu. 11 puncte avans au cei de la Real faţă de catalani, cu 6 etape înaintea finalului sezonului.

Real Madrid – Barcelona, echipe de start:

Real Madrid (4-3-1-2): Lunin – Vazquez, Tchouameni, Rudiger, Camavinga – Modric, Valverde, Kroos – Bellingham – Rodrygo, Vinicius
Rezerve: Kepa – De Luis, Carvajal, Militao Nacho, Joselu, Ceballos, Fran Garcia, Brahim, F. mendy, Guler
Absenți: Thibaut Courtois și Alaba (accidentați)
Antrenor: Carlo Ancelotti

FC Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Kounde, Araujo, Cubarsi, Cancelo – De Jong, Christensen, Gundogan – Yamal, Lewandowski, Raphinha
Rezerve: Kochen, Romeu, Fort, Inigo Martinez, Ferran, Fermin, Pedri, Inaki Pena, M. Alonso, S. Roberto, Vitor Rogue, Joao Felix
Antrenor: Xavi Hernandez