Final incendiar la Ovidiu! S-a terminat Farul-Rapid. Echipa lui Gică Hagi, spectacol cu giuleştenii

Final incendiar la Ovidiu! S-a terminat Farul-Rapid. Echipa lui Gică Hagi, spectacol cu giuleştenii. Echipa constănţeană a dominat categoric toată partida care îi poate scoate pe rapidişti din lupta pentru un loc de Conference League.

Băieţii lui Gică Hagi au început meciul în atac, dar au ratat multe ocazii în prima parte a reprizei.

S-a terminat Farul-Rapid

Louis Munteanu a reuşit să deschidă scorul în minutul 40, dar oamenii lui Gică Hagi nu au intrat în avantaj la pauză. O fază care nu anunţa nimic s-a soldat cu un 11 metri dictat de VAR. Sebastian Colţescu a arătat corner, dar a fost chemat să vadă un henţ al lui Nedelcu. Deşi fusese lovit în mână din apropiere, s-a dictat penalty. Acesta a fost transformat de Rrahmani.

În repriza a doua, tot constănţenii au controlat meciul. Două rezerve au marcat la interval de două minute. Luca Andronache şi Benchaib au fost marcatorii, spre bucuria celor 4104 spectatori care au asistat la meci, cifră oficială.

Scor final Farul-Rapid 3-1 şi echipa lui Gică Hagi urcă, pentur moment, pe locul 2 în play-off-ul de Superliga. De partea cealaltă, Rapid rămâne pe locul 5 şi pierde o nouă şansă de a se apropia de un loc de Conference League.

Farul – Rapid, echipe de start

Farul: Buzbuchi – M. Popescu, Larie, Boli, Kiki – Vînă, Nedelcu, Grameni – Deaconu, Munteanu, Rivaldinho
Rezerve: Mușat, Sîrbu, Grosu, Henrique, Ganea, Dănulească, N. Popescu, Casap, A. Stoian, Andronache, Benchaib, Queiros
Antrenor: Gheorghe Hagi

Rapid: Aioani – Braun, Cristea, D. Grigore, Borza – Oaidă, P. Iacob – Krasniqi, Hasani, Petrila – Rrahmani
Rezerve: Drăghia, Onea, Săunaru, Bădescu, Emmers, Cepoi, Kait, El Sawy, Funsho, Papeau, Burmaz
Antrenor: Bogdan Lobonț

Arbitru: Sebastian Colțescu // Asistenți: Sebastian Gheorghe, Andrei Constantinescu
Arbitru VAR: Cătălin Popa // Asistent VAR: Mircea Orbuleț