Final incendiar la Arad! S-a terminat UTA-Oţelul. Ce au făcut oamenii lui Mircea Rednic

Final incendiar la Arad! S-a terminat UTA-Oţelul. Ce au făcut oamenii lui Mircea Rednic în duelul cu moldovenii lui Dorinel Munteanu. A fost un meci cu multe ocazii de poartă, între două echipe fără griji în privinţa retrogradării.

Oamenii lui Mircea Rednic au început meciul în atac, dar nu au reuşit să marcheze în prima repriză.

S-a terminat UTA-Oţelul

Arădenii au continuat să atace şi să caute golul la poarta celor de la Oţelul. Au reuşit să deschidă scorul în minutul 60, prin Omondi, spre bucuria celor 6.212 de spectatori prezenți la meci, cifră oficială. Apoi, meciul a fost unul pe contra, cu ambele echipe având şanse importante de a marca.

Chiar dacă nu au licenţă de Europa, arădenii lui Mircea Rednic speră să câştige play-out-ul de Superliga. Singurele echipe cu şanse de a juca primul baraj de Conference League sunt Oţelul şi U Cluj. După ce în minutul 60 a primit pasa de gol de la Luckassen, în minutul 72 Omondi s-a transformat în pasator. L-a găsit foarte bine pe Luckassen în careu care a dublat avantajul gazdelor. Peste doar 8 minute s-a făcut 3-0, după un contraatac perfect al gazdelor. Rareş Pop a marcat fără probleme, după ce l-a driblat şi pe portarul Pap.

La ultima fază, Cisotti a marcat golul de onoare al oaspeţilor. Scor final UTA-Oţelul 3-1 şi echipa lui Mircea Rednic le administrează moldovenilor prima înfrângere din play-out. În urma acestei victorii, arădenii urcă pe primul loc în play-out. De partea cealaltă, oaspeţii coboară pe locul secund.

UTA – Oțelul, echipe de start

UTA: Kucker – Căpușă, Stolnik, Conte, D. Rodrigues – Micovshi, C. Mihai, Machado – Omondi, Tudorie, Ezekiel
Rezerve: Fl. Iacob, Trif, Stahl, A. David, Iurasciuc, Vulturar, Luckassen, Lawrence, Lopez
Antrenor: Mircea Rednic

Oțelul: Pap – Adăscăliței, Yabre, Cisse, Gomes – Cisotti, Zivulic, Teles – Tănasă – Al. Pop, Malle
Rezerve: R. Stoian, Rusevic, Jardan, I. Neagu, Bodișteanu, Lameira, Bordun, Zhelev, Farcaș, Panait, Rus, Gaitan
Antrenor: Dorinel Munteanu

A: Viorel Flueran (Craiova – Dolj)
A1: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca – Cluj)
A2: Alexandru Vodă (Alba Iulia – Alba)
Arbitru VAR: Florin Andrei (Târgu Mureş – Mureş)
Arbitru AVAR: Florin Mazilu (Satu Mare – Satu Mare)R1: Sorin Vadana (Cluj-Napoca – Cluj)

Stadion: Arena Francisc Neuman (Arad – Arad)
Obs. arbitri: Nicolae Grigorescu (Timişoara – Timiș)