Final incendiar în Giuleşti! S-a terminat Rapid-Farul. Duel nebun între Gică Hagi şi Cristiano Bergodi

Final incendiar în Giuleşti! S-a terminat Rapid-Farul. Duel nebun între Gică Hagi şi Cristiano Bergodi. După 5 puncte în primele 5 etape, giuleştenii au început slab şi duelul cu campioana en-titre a Superligii.

Farul lui Gică Hagi a început în atac meciul din Giuleşti. Nu a fost însă deloc precisă la finalizare.

Final incendiar în Giuleşti!

Băieţii lui Gică Hagi au ratat prin Grameni şi Adrian Mazilu oportunităţi bune. S-a marcat la cealaltă poartă. Rapid a deschis scorul în minutul 34. Emmers a șutat puternic, din fața careului mare, fără nicio şansă pentru Aioani.

Peste doar patru minute, Dugandzic a primit mingea aproape de punctul cu var, după care a șutat şi a dublat avantajul gazdelor, 2-0. În partea secundă, Farul a sperat că revine în joc. Mazilu a ratat o nouă şansă bună. A redus din diferenţă totuşi în minutul 79. Doar 8 minute a sperat Farul. Ioniţă a închis meciul, pe contraatac, în minutul 88.

S-a terminat Rapid-Farul 3-1 şi giuleştenii fac 8 puncte. De partea cealaltă, Farul rămâne cu 6 şi se află, momentan, pe locul 10.

Rapid – Farul Constanța, echipele de start:

Rapid București: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Emmers, Oaidă, Borja Valle – Bamgboye, Dugandzic, Petrila
Rezerve: Drăghia, Onea, Junior Morais, I. Cristea, Al. Ioniță II, Albu, Papeau, Kait, Cîrjan
Antrenor: Cristiano Bergodi.

Farul Constanța: Aioani – Sîrbu, Larie, M. Popescu, Kiki – Artean, T. Băluță, Grameni – Ad. Mazilu, Carnat, E. Sali
Rezerve: Buzbuchi, Dussaut, Boli, Queiros, Nedelcu, Vînă, Rivaldinho, Budescu, Andronache
Antrenor: Gheorghe Hagi.

Stadion: „Giulești”, Superbet Arena
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei) / A1: Vasile Marinescu (București) / A2: Ovidiu Artene (Vaslui) / Arbitru VAR: Cătălin Popa (Pitești) / Arbitru AVAR: George Florin Neacșu (Câmpulung Muscel) / R1: Marcel Bîrsan (București) / Observator arbitri: Aron Huzu (Sibiu).