Final incendiar în Argeş! S-a terminat CS Mioveni-FC Botoşani. Echipa care şi-a asigurat locul în Superliga, în meciul supravieţuirii

Final incendiar în Argeş! S-a terminat CS Mioveni-FC Botoşani. Echipa care şi-a asigurat locul în Superliga, în meciul supravieţuirii. A fost o dublă în care echipa de primă ligă s-a impus fără mari probleme.

FC Botoşani a reuşit să-şi asigure locul în Superliga, după dubla cu echipa de ligă secundă, CS Mioveni.

S-a terminat CS Mioveni-FC Botoşani

După 1-0, norocos, pe teren propriu, echipa lui Bogdan Andone a controlat meciul retur. În tur, moldovenii au marcat, norocos, în prelungiri. La retur, echipa de Superliga s-a descurcat mult mai bine.

În prima repriză, Mioveniul lui Constantin Schumacher a fost extrem de fricoasă. Nu a a avut deloc oportunităţi la poarta oaspeţilor. Apoi, la 7 minute de la reluare, Victor Dican a lovit bara cu  o lovitură de cap.

Botoşaniul a deschis scorul prin Sebastian Mailat. asta după o pasă peste apărarea gazdelor a lui Eduard Florescu. Mioveniul a schimbat în repriza a doua, dar echipa lui Constantin Schumacher n-a fost în stare să tragă niciun şut pe poartă. Scor final CS Mioveni-FC Botoşani 0-1 şi echipa lui Bogdan Andone se menţine în Superliga.

CS Mioveni – FC Botoșani, echipe de start:

CS MIOVENI (5-3-2): Fl. Croitoru – Trașcu, Ignat, R. Garutti, Burnea, Șerbănică (cpt.) – A. Panait, D. Toma, Cărăruș – Al. Stan, Blănaru
Rezerve: Val. Sima – Gogor, M. Costea, Massaro, A. Șerban, Gutea, Căprescu, I. Șerban, Bolohan
Antrenor: Constantin Schumacher

FC BOTOȘANI (4-3-3): Kukic – Petro, Miron (cpt.), Celea, Țigănașu – Aldair, G. David, Dican – Ed. Florescu, Ofosu, L. Fulop
Rezerve: Ducan – Șeroni, Mitrov, Mouaddib, E. Lopez, Mailat, I. Filip, Kaprof, Adams
Antrenor: Bogdan Andone

Stadion: Orășenesc (Mioveni)
Arbitru: Sebastian Colțescu // Asistenți: Andrei Constantinescu, Laszlo Bucsi