Este Real! Madridul câștigă și Supercupa Europei, după ce o învinge lejer pe Eintracht Frankfurt!

Real Madrid a câștigat Champions League în sezonul 2021/2022, după finala de la Paris, și a cucerit în această seară și Supercupa Europei.

Spaniolii au câștigat cu 2-0 partida cu Eintracht Frankfurt, deținătoarea Europa League. Atât de lejer pe cât o arată și scorul, asta în ciuda faptului că n-a început jocul prea strălucit. Iar prima ocazie le-a apariținut outsderilor din Germania.

Daichi Kamada a scăpat singur cu portarul Courtois, iar belgianul a reușit să respingă. Vinicius a fost aproape de gol pentru Real în minutul 17, l-a depășit pe goalkeeperul Trapp, însă Tuta a salvat in extremis de pe linia porții, prin alunecare!

În minutul 37, Realul a schimbat tabela după o fază de manual. Toni Kroos a centrat din corner, Karim Benzema a prelungit către Casemiro, care a întors în fața porții. Trapp a ieșit greșit, iar Alaba a marcat.

Realul a rămas la cârma jocului și în partea secundă. Casemiro a prins transversala în minutul 61, iar după 4 minute, Vinicius a urcat pe stânga, i-a pasat lui Benzema la 16 metri, iar căpitanul Los Blancos a reluat în poartă.

Real Madrid și-a adjudecat primul trofeu al sezonului și le egalează pe AC Milan și Barcelona la numărul de Supercupe all-time, adică 5.