Elveţienii nu s-au mai abţinut! Anunţ clar după înfrângerea în fața tricolorilor. Jucătorul lui Edi Iordănescu care a fost remarcat

Elveţienii nu s-au mai abţinut! Anunţ clar după înfrângerea în fața tricolorilor. România a câștigat, scor 1-0, și ultimul meci din preliminariile EURO 2024, și a terminat grupa I pe primul loc.

Turneul final din Germania se joacă între 14 iunie și 14 iulie.

Elveţienii nu s-au mai abţinut

Jurnaliștii de la Blick au făcut o analiză a meciului de pe Arena Națională și au remarcat mai mulți jucători români. Jucătorii lui Murat Yakin au fost aspru criticați după ce nu au reușit să câștige la București.

„Spirala negativă în care s-a înscris naționala a continuat și în România.
În prima repriză, elvețienii au avut posesia mai mult și au reușit mai multe pase. Dar niciuna dintre echipe nu și-a creat ocazii importante, astfel că scorul la pauză a fost 0-0. Prima repriză a fost caracterizată de multe dueluri. Ambele echipe s-au apărat foarte sus și au dat puține spații. Dacă Elveția vrea să câștige grupa, trebuie să joace mult mai consistent în repriza secundă.

Elveția începe slab în repriza secundă. Iar în minutul 50, românii au luat avantajul meritat. Stanciu e liniștit la mijloc, de unde centrează. Moruțan pune cu capul mingea în mijlocul careului, iar Alibec trebuie doar să o împingă. Apărarea Elveției a fost pur și simplu inexistentă în această fază.

Elveția a reușit apoi să reacționeze și a avut două ocazii importante, prin Okafor, în minutul 60, și Vargas, în minutul 62. Dar portarul român Moldovan a reușit să salveze strălucit în ambele faze. Elveția a pierdut, 0-1, iar România a câștigat grupa”, au scris elvețienii.