Edi, l-ai văzut? Nicolae Stanciu face furori în China: are 5 goluri și 5 pase decisive în 8 meciuri!

Nicolae Stanciu s-a dezlănțuit în China: are un început de sezon de vis, în prima ligă chineză, la Wuhan Three Towns.

Stanciu a reușit să înscrie până acum 5 goluri, ultimul chiar în cea mai recentă partidă. Bilanțul lui Stanciu în 8 meciuri e dătător de speranțe pentru națională: fotbalistul are 5 goluri și 5 pase decisive.

În partida de astăzi, cu Shanghai Shenhua, Stanciu a reușit mai întâi să-i paseze decisiv la gol lui Marcao, din minutul 47, iar în minutul 58 să marcheze, a ridicat scorul la 3-0.

Nicolae Stanciu a ajuns la Wuhan Three Towns de la Slavia Praga, în martie. Cehii au primit 4 milioane de euro pe Stanciu, iar dacă echipa chineză va câştiga titlul, Slavia Praga va mai încasa 500.000 de euro.

Nicolae Stanciu nu a fost convocat de Edi Iordănescu, pentru partidele din iunie, din Liga Naţiunilor. Motivul oficial? Că Stanciu ar fi trebuit să stea 21 de zile în carantină la întoarcere în țară, însă alții susțin că Edi Iordănescu ar fi strâmbat din nas la faptul că Stanciu joacă în China și că e prea departe, iar fotbalul nu e la fel ca în Europa, de pildă.