România lui Edi Iordănescu şi-a aflat adversara de la EURO 2024! Fiori reci pentru tricolori. Meciul Ucraina-Islanda, decis în final. Ucrainenii erau mari favoriţi în baraj, dar au tremurat serios.

Ucraina va fi prima adversară a tricolorilor la EURO 2024. S-a calificat cu ajutorul barajului de Liga Naţiunilor.

România lui Edi Iordănescu şi-a aflat adversara de la EURO 2024!

Echipa naţională a Ucrainei a învins marţi seara, pe teren neutru, la Wroclaw, scor 2-1, echipa naţională a Islandei. Astfel, s-a calificat la turneul final al EURO 2024, unde va juca în grupa României. Va fi adversara din primul duel al grupei din Germania.

La Wroclaw, islandezii au condus cu 1-0 prin golul lui Albert Gudmundsson, dar Viktor Tsygankov a egalat în minutul 54. În minutul 84 Mudryk, starul lui Chelsea, a înscris golul victoriei pentru Ucraina.

Echipa lui Serghei Rebrov se califică la EURO 2024, unde va evolua în grupa E, alături de Belgia, Slovacia şi România. Tricolorii vor debuta la turneul final împotriva Ucrainei, la 17 iunie, pe Allianz Arena, din Munchen.

Echipa naţională a Georgiei s-a calificat marţi seara în premieră la un turneu final al EURO. Asta după ce a învins Grecia, pe teren propriu, după lovituri de departajare, scor 4-2. A fost prima finală a play-off-ului de calificare pentru EURO 2024.

La Tbilisi, pe stadionul Boris Paichadze, Georgia şi Grecia au încheiat la egalitate, fără gol marcat, după primele 90 de minute. A fost un meci liniştit, fără multe ocazii, cu două echipe care au dezamăgit din punct de vedere ofensiv, deşi gazdele au evoluat în faţa a peste 50.000 de spectatori. Ocaziile au venit în prelungiri.

Mavropanos a trimis mingea în bara transversală, în minutul 102, iar Davitashvili a ratat incredibil pentru gazde în minutul 104, atunci când Vlachodimos a respins miraculos.

Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil şi s-a ajuns la lovituri de departajare. Kochorashvili a transformat primul pentru Georgia, apoi Mamardashvili a apărat şutul lui Bakasetas. Masouras a înscris pentru greci, iar Mikautadze a trimis pe lângă poartă. Bouchalakis a egalat la 2, Lasha Dvali a adus Georgia în avantaj (3-2), apoi Giakoumakis a şutat pe lângă poartă, iar Kvekveskiri a calificat Georgia la turneul final al Euro 2024 cu ultima lovitură de la 11 metri.

Georgia va evolua în grupa F a turneului final Euro 2024, alături de Turcia, Portugalia şi Cehia.