Edi Iordănescu, atacat din toate părțile! Selecţionerul a fost mitraliat imediat după meci. ‘Nouă ne-a lipsit bucuria’

Edi Iordănescu este atacat din toate părțile! Chiar dacă a reușit două victorii din tot atâtea posibile în cardul preliminariilor EURO 2024, oamenii din fotbalul românesc nu îl scutesc pe selecționer.

Acum a venit rândul lui Cornel Dinu să îl critice pe Iordănescu Jr. Acesta i-a transmis un mesaj dur selecționerului, fiind foarte nemulțumit de prestația echipei naționale, din repriza secundă a meciului cu Belarus.

Edi Iordănescu, atacat de Cornel Dinu

Edi Iordănescu a fost atacat de Cornel Dinu. „Procurorul” consideră că echipa națională s-a retras în repriza secundă a partidei cu Belarus, chiar dacă în prima repriză au jucat un fotbal convingător.

„Am avut un 4-0 clar la ocazii, după care, după minutul 50, oarecum surprinzător, dar poate explicabil, ne-am retras și i-am invitat în atac. Acești jucători evoluează la unele echipe care nu înseamnă nimic în fotbalul nostru. Nu întâmplător au ajuns unde-au ajuns în fotbalul european.

Surprinzătoare este căderea și, mai mult decât atât, schimbările făcute. În mod normal, crești prin schimbări. Intrările lui Tavi Popescu, Tănase sau Cicâldău n-au adus o continuare a jocului bun făcut de echipă în prima repriză. Paradoxal, în repriza a doua n-am mai avut bucuria de a juca, plăcerea de a juca în fața unei astfel de echipe.

Să te retragi după minutul 55-60 mi se pare de neacceptat! Poate că această echipă a României încă nu are bucuria de a juca! Vorbesc despre crisparea asta a lui Iordănescu. Încordarea asta. Așa-zisa seriozitate, așa-zisa competență, care nu știu dacă-și au locul la echipa națională sau la un astfel de meci. Cred că nu este de bun augur.

Fotbalul înseamnă bucuria de a juca. Nouă ne-a lipsit bucuria de a juca și am văzut crispare, încordare. Edi Iordănescu ș-a propus să joace teatral această încordare, sub forma unei seriozități, a unei competențe deosebite. Dar fotbalul e bucurie, zâmbet în execuții. Trebuie să fie și un zâmbet de încredere care să plece de pe margine spre teren”, a spus Cornel Dinu pentru gsp.ro.

Sub comanda lui Edi Iordănescu, echipa națională a României se află pe locul 2 în Grupa I a calificărilor pentru EURO 2024. „Elevii lui Iordănescu” au reușit să lege două victorii în grupă, obținând 6 puncte din tot atâtea posibile.