Echipa lui Ladislau Boloni a marcat de două ori în inferioritate numerică în meciul cu Olympique Marseille

Metz, echipa antrenată de Ladislau Boloni, a terminat la egalitate vineri seara, 2-2 cu Marseille, în etapa a 2-a din Ligue 1.

Antrenorul român a declarat că echipa Olympique Marseille a dominat meciul.

„Marseille este Marseille, cu mulţi jucători buni, eficienţi. O bestie rănită de greci (n.r. – referire la eliminarea din Liga Campionilor în faţa celor de la Panathinaikos). Au avut ocazii, au lovit bara de trei ori. Noi ne-am crescut nivelul în raport cu Rennes. Dorinţa şi starea de spirit ne-a permis să câştigăm un punct. Dar totuşi a existat frustrare că am fost egalaţi. Agresivitatea, îndrăzneala dă o altă atitudine. Dacă e să fiu realist şi drăguţ, pot să spun că Marseille a dominat. Dar contează mai puţin, fotbalul se joacă 90 de minute şi poate exista un sentiment de amărăciune că am fost egalaţi pe final”, a spus Boloni, la conferința de presă.

Olympique a deschis scorul pe stadionul Saint-Symphorien, printr-un jucător de 18 ani Emran Soglo. Metz a rămas în minutul 10 în minutul 59, după eliminarea lui Aboubacar Lo.

Bölöni a regândit totul şi echipa sa a reuşit să egaleze în minutul 65, prin Cheikh Sabaly. Chiar dacă juca în zece, tot Metz a marcat în minutul 71, prin Georges Mikautadze, şi a preluat conducerea pe tabelă. Golul egalizator al oaspeţilor a venit în minutul 81, de la Vitinha, şi partida s-a încheiat 2-2.