Dezastru la derby! Fanii nu au mai suportat umilința și s-au dezlănțuit. Meciul a fost abandonat / Video

Dezastru la derby! Fanii nu au mai suportat umilința și s-au dezlănțuit. Meciul a fost abandonat.

Probleme la meciul dintre Ajax – Feyenoord, din etapa a 6-a de Eredivisie. Meciul a fost abandonat în minutul 55, din cauza suporterilor.

Dezastru la Derby!

Oaspeții conduceau meciul cu 3-0, când suporterii „lăncierilor” au început să arunce cu pahare de plastic pe teren. Atunci a fost prima întrerupere. Apoi, înainte de pauză au început să arunce torțe pe gazon, moment în care arbitrul a trimis un avertisment, însă nu a fost ascultat.

„Centralul” Serdar Gözübüyük a trimis echipele definitiv la vestiare, în repriza secundă, în minutul 55. Atunci, suporterii lui Ajax au început să arunce din nou torțe pe teren.

Incidentele nu au fost grave, sunt întâlnite și în România, doar că regulamentul din Olanda permite oprirea meciului pentru astfel de abateri, pe când în România, meciul poate continua după ce fumul provocat de torțe este împrăștiat și pompierii înlătură torțele de pe teren.

Conform Federației olandeze, meciul va fi reluat zilele viitoare, de la 0-3, fără spectatori în tribune.

Ultrașii nu suportă schimbarea de generații care este produsă la club și rezultatele din actuala stagiune. „Lăncierii” au strâns doar 5 puncte în primele 4 runde și ocupă momentul locul 13 în Eredivisie. Este cel mai slab start de sezon din istoria de 123 de ani a clubului!

Feyenoord, campioana en-titre, stă mult mai bine. Are 3 victorii și 2 remize, locul 4 în clasament.