David Popovici surprinde din nou! Dezvăluirea momentului făcută de român. A fost la un pas de a rata calificarea

David Popovici surprinde din nou! Dezvăluirea momentului făcută de român. A fost la un pas de a rata calificarea.

David Popovici (18 ani) s-a calificat în finala probei de 200 m liber a Campionatelor Mondiale de natație de la Fukuoka.

David Popovici surprinde din nou

David Popovici a câștigat cursa din semifinale cu timpul de 1:44.70, urmat de americanul Luke Hobson (1:44.87) şi de sud-coreeanul Hojoon Lee (1:45.93).

La finalul probei, românul a recunoscut că în serii, unde a ieșit pe locul 3, nu a forțat, însă a fost nevoit să o facă pe final, pentru a se asigura că trece mai departe.

„De dimineață am înotat mai încet a doua jumătate a cursei. Spre final am sprintat un pic, ca nu cumva să fiu atât de tâmpit încât să nu mă calific. Apa e bună, dar e foarte rece, nu știu ce au japonezii de o fac așa, dar ajută. Publicul japonez e foarte diferit de publicul european.

Parcă europenii noștri sunt mai fanatici, țipă, se mișcă mai tare, se agită. Dar e clar că japonezilor le place foarte mult înotul și sportul, iar asta se vede”, a spus Popovici, conform GSP.ro.

Programul lui David Popovici la Campionatele Mondiale de natație de la Fukuoko

Finala de 200 m liber se va disputa marți, 25 iulie, de la ora 14:00.

Seriile de 100 m liber se vor desfășura pe 26 iulie de la ora 04:30, iar semifinalele vor avea loc în aceeași zi, la ora 14:00.

Finala de 100 m liber va avea loc la ora 14:00, pe 27 iulie.