David Popovici face anunţul momentului! Ce a spus campionul român după ce a ratat prima finală. Obiectiv clar al înotătorului

David Popovici face anunţul momentului, după ce echipa României a ratat medalia în proba de ștafetă 4×50 metri liber, din cadrul Campionatului European de înot de la Otopeni.

Tricolorii s-au clasat pe locul 7, proba fiind câștigată de Marea Britanie.

Obiectivul lui David Popovici la Europenele de înot

David Popovici, George-Alexandru Stoica-Constantin, Mihai Gergely și Patrick-Sebastian Dinu au terminat proba de ștafetă 4×50 metri liber cu timpul 1:25.93. Rezultatul i-a dus pe locul 7 la Europenele de înot de la Otopeni.

David Popovici s-a declarat mulțumit de rezultat pentru că România a încheiat cursa în primele opt.

„Chiar dacă am obţinut locul 7, am avut nişte competitori foarte buni. Momentan mai buni decât noi la proba asta foarte scurtă. Încercăm să ne luăm revanşa în probele individuale. Dar finalişti europeni sună foarte bine. În plus, ne-am îmbunătăţit şi timpul, deci misiunea a fost îndeplinită

Mie nu mi s-a părut o cursă dificilă. A fost scurtă, rapidă… s-a desfăşurat foarte repede, iar noi ne-a simţit bine împreună ca echipă. Mă bucur că fiecare dintre noi a înotat mai bine decât dimineaţă şi timpul final e mai bun. Aşa că e tot ce ne puteam dori”, a spus Popovici.

„Ne-am atins obiectivul în această finală. Vrem să le mulțumim spectatorilor care au venit şi ne-au făcut galerie. A fost o atmosferă foarte frumoasă”, a spus și Patrick Dinu.

Medalia de au a fost câștigată de Marea Britanie, urmată de Italia și Grecia.

România participă la Europene cu un lot de 21 sportivi (7 fete şi 14 băieţi).