David Popovici a dat lovitura! Adversarii campionului nu au avut nicio şansă. O nouă medalie câştigată la Otopeni

David Popovici a dat lovitura! Adversarii campionului nu au avut nicio şansă. O nouă medalie câştigată la Otopeni, la Campionatele Naţionale. Sportivul a făcut legea în cea de-a doua finală.

Vestea momentului despre David Popovici. Unul dintre cei mai buni înotători ai Planetei face legea la Campionatele Naţionale de la Otopeni.

David Popovici a dat lovitura!

David Popovici a câştigat, joi, medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin de 50 m pentru seniori, tineret şi juniori I-II. Competiţia are loc, în aceste zile, la Otopeni.

“Lucrurile au decurs conform planului. Sunt foarte mulţumit de timp şi de-abia aştept să înot din ce în ce mai repede anul acesta”, a declarat Popovici după cursă, în direct la TVR Sport.

El a precizat că este important să aibă cât mai multe probe ca să se pregătească pentru competiţii gen Jocurile Olimpice. Popovici a fost crotometrat joi cu timpul 1:45.10. Pe locul doi s-a clasat Mihai Gergely (1:51.27), iar pe trei a terminat Robert Andrei Badea (1:51.86). Miercuri, David Popovici s-a iimpus la 50 m liber. Popovici va concura la Otopeni şi în probele de 100 m liber şi 400 m liber.