David Popovici a dat lovitura! Medalie importantă câştigată de sportivul nostru. E în formă înaintea Jocurilor Olimpice

David Popovici a dat lovitura la Campionatele Naționale de la Otopeni. Înotătorul român a fost cel mai rapid în proba de 50 de metri liber masculin, câștigând medalia de aur.

Pentru sportivul nostru aceasta este ultima competiție majoră la care participă înaintea Jocurile Olimpice de la Paris, care sunt la 100 de zile distanță.

David Popovici a dat lovitura

David Popovici a câştigat miercuri, la Otopeni, titlul naţional al României pe anul 2024, în proba de 50 de metri liber masculin. Sportivul de la Dinamo a înotat pe culoarul 4 şi a câştigat finala de la 50 de metri liber masculin cu 22.27.

Pe locul secund s-a clasat George Raţiu, cu 22.43, iar pe trei a venit Patrick Dinu, cu 22.76.
Popovici va mai concura la Campionatele Naționale în probele de 200 metri liber (18 aprilie), 400 m liber (20 aprilie) și 100 m liber (21 aprilie).

În 2024, românul a participat la două competiții. EuroMeet în Luxembourg și Antwerp Diamond Race în Belgia. S-a impus la 100 m liber, dar și la 200 metri liber. Astfel, este în Top 30 mondial în ambele probe în acest sezon.