CSM Lugoj a pierdut finala Cupei Challenge. A jucat în premieră în această fază a competiției

Echipa de volei feminin CSM Lugoj a pierdut trofeul Challenge Cup. A fost învinsă de formaţia italiană Reale Mutua Fenera Chieri şi în manşa retur din finala competiţiei.

Româncele cu jucat în premieră într-o cupă europeană. Fenera Chieri a câştigat cu scorul de 3-0, pe seturi 25-21, 25-21, 25-18, după ce în tur s-a impus cu acelaşi scor, pe seturi 25-15, 28-26, 25-17.

Voleibalistele de la CSM Lugoj, aplaudate de fani

Voleibalistele de la CSM Lugoj au fost aplaudate la scenă deschisă de fanii care au umplut sala timişoreană şi care le-au felicitate la final, în pofida ratării trofeului.

Până la ultimul act al Challenge Cup, CSM Lugoj a eliminat echipele Jedinstvo Stara Pazova în semifinale (3-2 şi 3-0), Asterix Avo Beveren în sferturi (3-2 şi 3-1), respectiv pe Kairos Ponta Delgada, în optimi (dublu 3-0), potrivit news.ro.

În acest sezon, tot în premieră, CSM Lugoj a cucerit şi Supercupa României.

În competiţie a evoluat şi Rapid Bucureşti, care nu a trecut însă de faza optimilor, cu AJM FC Porto (2-3 şi 3-2, plus set de aur).