Cristiano Bergodi, impresionat de elevii săi: `S-au adaptat imediat`

Sepsi are o serie formidabilă în Superligă și a ajuns la a 3-a victorie consecutivă după ce a învins revelațiat sezonului, Hermannstadt scu scorul de 2-1.

Hermannstadt a suferit primul eșec în acest sezon după 12 etape jucate.

Sepsi a urcat pe loc de play-off

După această victorie, covăsnenii au urcat pe poziția a 5-a a clasamentului acumulând 19 puncte în 12 etape.

La finalul partidei, Cristiano Bergodi a ținut să își felicite elevii pentru modul în care s-au adaptat pe un gazon impracticabil.

„În primul rând, vreau să felicit băieții. S-au adaptat imediat la un gazon execrabil. A plouat în ultimele zile, iar terenul a fost incredibil de prost!

În prima repriză, am recuperat multe mingi în jumătatea lor, dar n-am fost eficace la ultima pasă. Asta ne-a lipsit. Apoi am luat gol.

Am schimbat sistemul de joc, iar cei care au intrat au schimbat meciul. Cred că aici s-a făcut diferența, calitatea rezervelor, am un lot foarte bun. Le spun mereu băieților să fie pregătiți. În ziua de azi, cu cinci schimbări, poți să schimbi jumătate de echipă.

Mai avem meciuri cu Farul, CFR, FCSB, Craiova și Argeș. Va fi foarte greu, e o perioadă încărcată. Sunt bucuros că am câștigat meciul de azi, împotriva unei echipe bune, care era neînvinsă. Am câștigat meritat, zic eu”, a spus Cristiano Bergodi.

Daniel Paraschiv a deschis scorul pentru Hermannstadt în minutul 36. Sepsi a întors rezultatul în ultimul sfert de oră, prin Denis Ciobotariu (75’) și Pavol Safranko (86’).