Cosmin Olăroiu, la un pas de a da o nouă lovitură! Victorie pentru formația românului în semifinalele Cupei Ligii din Emiratele Arabe Unite

Formația lui Cosmin Olăroiu a câștigat meciul cu Al-Jazira, scor 1-0, în turul semifinalei Cupei Ligii din Emiratele Arabe Unite.

De altfel, Al Sharjah o obținut Cupa Președintelui în acest sezon și e aproape de o nouă reușită.

Cosmin Olăroiu, aproape de a da o nouă lovitură

Ousmane Camara a fost cel care a marcat singurul gol din meci, în minutul 18, după o pasă dată de Paco Alcacer.

Al-Jazira au fost la un pas să egaleze în prelungirile primei reprize, însă Abdulla Idrees a ratat o lovitură de la 11 metri.

Manșa retur se va juca joia viitoare, de la ora 18:35.

În cealaltă semifinală, Al-Ain a învins în manșa tur pe cei de la Al-Nasr, scor 4-1.

Cosmin Olăroiu are în palmares nu mai puțin de 18 trofee obținute în Asia. Cupa Președintelui din Emiratele Arabe Unite este cel de-al 17-lea trofeu din regiunea Golfului, conform GSP.ro.

Antrenorul român a câștigat cel puțin un trofeu cu toate cele 5 formații pe care le-a antrenat:

1. Al Hilal (Arabia Saudită): un titlu (2008) și două Cupe ale Prințului (2008, 2009);
  2. Al Sadd (Qatar): o Cupă a Qatarului (2010);
  3. Al Ain (Emirate): două titluri (2012, 2013) și o Supercupă (2012);
  4. Al Ahli (Emirate): două titluri (2014, 2016), două Cupe ale Ligii (2014, 2017), două Supercupe (2013, 2014, 2016) și o finală în Liga Campionilor Asiei (2015);
    Jiangsu Suning (China): titlul (2020);
  5. Al Sharjah (Emirate): Cupa Președintelui (2022), Supercupa (2023), Cupa Președintelui (2023).