Olăroiu al Arabiei! A ajuns la al 16-lea trofeu în Golf! A cucerit Supercupa cu Al Sharjah, dar a fost eliminat în prelungiri

Cosmin Olăroiu face senzație la arabi. A reușit un nou trofeu: a câștigat Supercupa Emiratelor Arabe Unite cu Al Sharjah, care a învins-o cu 1-0 pe Al Ain.

Olăroiu n-a rezistat însă pe bancă până la fluierul final al arbitrului Szymon Marciniak, nimeni altul decât cel care a condus finala Cupei Mondiale din Qatar.  Oli a făcut o criză de nervi în prelungiri și polonezul i-a arătat cartonașul roșu.

Olăroiu a preluat-o pe Al Sharjah în toamna anului 2021 și a câștigat deja două trofee. Se bate pentru al treilea, în campionat echipa sa e la doar două puncte de primul loc.

Supercupa Emiratelor e al 16-lea din zona Golfului, unde a obținut cel puțin un trofeu cu toate cele 5 echipe pe care le-a antrenat: Al Hilal – Arabia Saudită, Al Sadd – Qatar, Al Ain – Emiratele Arabe Unite, Al Ahli – EAU și Al Sharjah, tot din Emirate.

La Al Sharjah, Olăroiu are un staff cumpus din Rareș Ene (analist video), Fernando Hipoliti (preparator), Cătălin Necula (secund), Gabriel Caramarin (secund) și Eugen Nae (antrenor portari).