Ciprian Tătăruşanu i-a uimit pe italieni! A închis poarta în derby-ul cu Juventus. Milan nu le-a dat nicio şansă torinezilor

Ciprian Tătăruşanu i-a uimit pe italieni! A închis poarta în derby-ul cu Juventus. Milan nu le-a dat nicio şansă torinezilor pe care i-a învins fără drept de apel în derby-ul acestui weekend.

Ciprian Tătăruşanu a apărat fără greşeală poarta celor de la AC Milan. Diavolul a făcut instrucţie cu cei de la Juventus.

Ciprian Tătăruşanu i-a uimit pe italieni!

Scor final Milan – Juventus 2-0 într-un meci în care Ciprian Tătăruşanu a fost fără greșeală. A fost derby-ul etapei cu numărul 9 din Serie A. La al treilea meci jucat în acest sezon, Tătărușanu a reușit în premieră să păstreze poarta intactă. Totul s-a întâmplat chiar în marele derby cu Juventus!

Prima apariție periculoasă în careul portarului român a avut loc în minutul 12. Milik a șutat modest, pe centrul porții, mingea fiind reținută fără emoții. „Bătrâna Doamnă” s-a chinuit în restul partidei, iar gazdele au profitat. Fikayo Tomori a deschis scorul în prelungirile primei părți, uitat singur în centrul careului, la 6 metri de poartă.

Soarta partidei a fost decisă în minutul 54. Brahim Diaz a luat o acțiune pe cont propriu, a driblat tot ce i-a ieșit în cale și l-a învins pe Szczesny cu un șut violent, din unghi. Stefano Pioli a gestionat excelent finalul, doar două șuturi de la distanță, câteva centrări prinse fără emoții de Tătărușanu.

AC Milan ajunge la 20 de puncte și le egalează în fruntea clasamentului pe Napoli și Atalanta. Cele două au câte un meci în minus disputat. Juventus rămâne pe locul 7, cu 13 puncte.