Cea mai frumoasă sportivă din România s-a dezlănţuit! Anunţ uriaş după o nouă medalie. Care este adevăratul obiectiv al lui Bernadette Szocs / Foto

Cea mai frumoasă sportivă din România s-a dezlănţuit! Anunţ uriaş după o nouă medalie. S-a aflat care este adevăratul obiectiv al lui Bernadette Szocs. Chiar aceasta a vorbit după bronzul cucerit la ultima competiţie.

Cea mai frumoasă sportivă din România a terminat pe 3 în concursul celor mai bune 16 sportive din Europa.

Cea mai frumoasă sportivă din România s-a dezlănţuit!

Alături de ea a fost și Eliza Samara, care s-a oprit în sferturi. A fost învinsă de jucătoarea care a bătut-o și pe Bernadette Szocs, Jia Nan Yuan. Cea mai frumoasă sportivă din România a fost principala favorită la Europe TOP16 Cup. N-a reuşit să treacă de semifinale.

„Per total sunt fericită că am reușit să cuceresc o medalie. Mi-aș fi dorit-o pe cea de aur, dar, din păcate, nu am putut să o câștig. Totuși, este un rezultat bun. Mă motivează și mai mult să reușesc la anul să câștig medalia de aur”, a spus Bernadette Szocs.

Primele patru clasate la TOP16 și-au asigurat calificarea la Cupa Mondială. Pentru Berni această performanță contează enorm. „E un vis împlinit, pentru că îmi doream din toată inima să mă calific la Cupa Mondială. Este un concurs foarte puternic, special.

Este exact ca și la Jocurile Olimpice, așa că vreau acolo să arăt exact unde îmi este locul. Să joc perfect, să încerc să le bat din nou pe chinezoaice. Dacă se poate, să cuceresc măcar o medalie de bronz, ca și aici, la Europe Top16 Cup”, a mai spus Szocs.

În perioada 16-25 februarie, la Busan, au loc Mondialele pe echipe. Fetele au fost repartizate în Grupa 7, alături de Singapore, Suedia, Canada și Serbia. Primele opt se califică direct la Jocurile Olimpice.

„Medalia de la Europe TOP16 Cup îmi dă un moral bun și un start important în 2024 pentru că urmează Campionatele Mondiale pe echipe. Acolo trebuie să fim în primele 8 echipe pentru a ne califica direct la Jocurile Olimpice. Va fi un turneu greu, fiecare dintre noi trebuie să ne câștigăm meciurile. Așa vom putea să cucerim o medalie”, a mai spus românca.

„Simt că le este frică un pic de mine chinezoaicelor. De fiecare dată înainte de meciurile cu mine ele își pun colegele să servească așa cum o fac eu. Serviciul este arma mea împotriva lor”, a încheiat campioana noastră.