Carlo Ancelotti, avertisment pentru toată lumea fotbalului, după El Clasico. Xavi: Este o mare rușine!

Real Madrid a câștigat El Clasico pe terenul Barcelonei (0-4), iar la final Xavi și Ancelotti au ținut să vorbească despre viitor.

Carlo Ancelotti, antrenorul celor de la Real Madrid, a ținut să transmită un avertisment către întreaga lume a fotbalului.

Ancelotti: Benzema s-a întors!

Carlo Ancelotti pare mai mult cu gândul la meciurile din Champions League și a ținut să transmită faptul că Benzema este în cea mai bună formă posibilă.

”Am făcut un meci foarte bun, am meritat să câștigăm. Am jucat foarte bine în a doua repriză, într-un meci foarte complicat. Când am avut oportunități, am creat pericol pe tranziție.

Am fost mai buni la toate capitolele, atât pe partea ofensivă, cât și pe cea defensivă. Vinicius a reușit, a marcat, iar Benzema s-a întors. Azi a fost decisiv, așa cum este întotdeauna”, a spus Carlo Ancelotti la finalul meciului, conform Mundo Deportivo.

Karim Benzema a marcat 3 goluri în El Clasico și a oferit și o pasă de gol pentru Vinicius Jr.

Xavi: Este o mare rușine!

Antrenorul Barcelonei, Xavi, a spus că este o înfrângere dureroasă, dar și o mare rușine pentru clubul catalan.

„Este o înfrângere grea, care ne doare foarte mult. Trebuie să fim uniți. Repriza a doua a fost foarte, foarte proastă, dar am jucat mai bine decât arată rezultatul. Am făcut erori foarte grave care s-au văzut imediat.

Dacă vorbesc despre absențe, ar părea că este o scuză. Am spus încă de la început că Real Madrid este favorită. Este o rușine. Trebuie să ne facem autocritica. Trebuie să reacționăm rapid și să câștigăm campionatul.

Nu am profitat de șansele noastre. Când faci asta împotriva lui Madrid, vei fi taxat. Real Madrid este favorită în orice competiție în care joacă”, a spus Xavi, după meci.

Real Madrid s-a impus cu 4-0 în ultimul El Clasico al sezonului, chiar pe Nou Camp.

Trupa lui Ancelotti s-a calificat în finala Cupei Spaniei, acolo unde va întâlni Osasuna, pe 6 mai, la Sevilla.