Calificările pentru Indian Wells. Gabriela Ruse, în turul 2! Cu cine va juca românca

Gabriela Ruse, în turul 2 al calificărilor pentru Indian Wells! Românca care se află pe locul 147 WTA a trecut mai departe, în turul 2 al calificărilor pentru turneul Indian Wells.

Tenismena s-a impus în fața jucătoarei din Cehia, Tereza Martincova, scor 6-1, 6-4. Tereza ocupă locul 113 în clasamentul WTA.

Cu cine va juca românca

Gabriela Ruse va disputa meciul din turul 2 al calificărilor împotriva jucătoarei născută în Republica Moldova, Cristina Bucșă. Aceasta reprezintă Spania și se află, în momentul de față, pe locul 90 în clasamentul WTA.

Gabriela Ruse se află într-o formă relativ bună, reușind să câștige 8 din cele 11 meciuri jucate în acest an. De asemenea, românca a jucat la turneul WTA din Monterrey. La turneul din Mexic, Gabriela s-a oprit în optimi. A fost eliminată de Elise Mertens din Belgia, scor 1-2.

În această partidă, Gabriela Ruse pleacă cu prima șansă, însă nici jucătoarea ce reprezintă Spania nu trebuie subestimată.

Cristina Bucșă vine după evoluția bună de la Australian Open, turneu la care s-a oprit în șaisprezecimi, unde a fost eliminată de numărul 1 în clasamentul WTA, Iga Swiatek, cu scorul de 2-0 în favoarea jucătoarei din Polonia.

Cele două s-au mai întâlnit în anul 2021, În cadrul turneului W60 ITF Montpellier. Atunci, Gabriela Ruse a fost eliminată de Cristina Bucșă, în sferturile optimi, cu scorul de 0-2.

Jucătoarea născută în Republica Moldova s-a oprit atunci în semifinalele turneului de la Montpellier, fiind învisă de tenismena Mayar Sherif, din Egipt.

Datorită calificării în turul al doilea al calificărilor, Gabriela a câșticat 9.440 de dolari și 20 de puncte în clasamentul WTA.

Premiile totale de la turneul WTA 1000 de la Indian Wells se ridică la aproximativ 8.800.000 de dolari.