Pep Guardiola, avertisment pentru jucători înaintea meciului de la Munchen: ‘Știu ce înseamnă’

Manchester City a învins-o pe teren propriu pe Bayern Munchen, scor 3-0, și este cu un pas în semifinalele UEFA Champions League.

La finalul meciului, Pep Guardiola a ținut să-și avertizeze elevii.

”A fost un meci de Champions League între două echipe de top. A fost un meci extrem de strâns în primele 65 de minute. O parte din joc au fost mai buni decât noi.

În primele cinci-zece minute din repriza secundă, ei au fost mai buni, dar după ce am făcut anumite schimbări, noi am controlat. Am marcat trei goluri fantastice și ne-am creat multe șanse. Este un rezultat incredibil, dar știu ce înseamnă să joci la Munchen și va trebui să venim cu ceva nou pentru a nu suferi prea mult. Nu a fost confortabil deloc, din punct de vedere emoțional, sunt distrus. Ca să elimini astfel de echipe, trebuie să ai două jocuri bune, nu doar unul singur.

Bayern are jucători foarte buni în atac și foarte rapizi în apărare. A fost dificil de citit jocul lor”, a spus Pep Guardiola la finalul meciului, conform BBC.

De partea cealaltă, Thomas Tuchel a făcut o adevărată criză de nervi. În timpul meciului antrenorul a părut în repetate rânduri nemulțumit pentru că jucătorii săi nu au respectat planul tactic.

„Cred că meritam măcar un gol. Am primit unul sau două goluri în plus, dar cred că jucătorii noștri au fost puțin lipsiți de încredere și de formă. Desigur, rezultatul este amar pentru noi.

M-am îndrăgostit puțin de echipa mea astăzi pentru felul în care a jucat. Chiar dacă sună ciudat, a fost foarte distractiv”, a declarat Thomas Tuchel la finalul jocului, potrivit Uefa.com.