Barcelona a deschis balul trofeelor din 2023! Nu i-a dat nicio şansă marii rivale. Real Madrid, ridiculizată în Supercupă

Barcelona a deschis balul trofeelor din 2023! Nu i-a dat nicio şansă marii rivale. Real Madrid a fost ridiculizată în Supercupă. Catalanii au început cu dreptul noul an. Au pus mâna pe primul trofeu.

Barcelona merge ceas cu Xavi. Catalanii nu le-au dat nicio şansă rivalilor de la Real Madrid. Supercupa e în Catalunya după ultimul act din Arabia Saudită.

Barcelona a deschis balul trofeelor din 2023!

S-a terminat Real Madrid – Barcelona 1-3 într-un meci dominat copios de către catalani. Băieţii lui Xavi au rezolvat meciul încă din prima repriză. Puştiul Gavi a deschis scorul în minutul 33. În finalul reprizei, Robert Lewandowski a dublat avantajul echipei blau-grana.  S-a făcut 3-0 în minutul 69, după reuşita lui Pedri. Benzema a înscris golul de onoare pentru madrileni pe final de meci.

După Real Madrid – Barcelona 1-3, catalanii şi-au asigurat al 14 – a Supercupă din palmares. De partea cealaltă, Real Madrid a rămas cu 12 trofee.

Real Madrid – Barcelona, echipe de start

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Nacho, Rudiger, Mendy – Kroos, Valverde, Modric – Rodrygo, Benzema, Vinicius
Antrenor: Carlo Ancelotti

Barcelona: Ter Stegen – Kounde, Araujo, Christensen, Balde – De Jong, Busquets, Pedri – Dembele, Lewandowski, Fati
Antrenor: Xavi Hernandez

Stadion: King Fahd International Stadium
Arbitru: Ricardo De Burgos