Băieții lui Gică Hagi, de neoprit! S-a terminat Flora Tallinn-Farul. Campioana, în ritm accelerat către play-off-ul Conference League

Băieții lui Gică Hagi, de neoprit! S-a terminat Flora Tallinn-Farul. Campioana se îndreaptă, în ritm accelerat, către play-off-ul Conference League.

Băieții lui Gică Hagi, de neoprit

Farul a câștigat cu Flora Tallinn, scor 0-2, meciul retur din turul al treilea preliminar al Conference League.

„Marinarii” au deschis scorul încă din minutul 4, când Băluță a recuperat balonul în jumătatea adversă și l-a trimis în fața porții gazdelor. De acolo, Rivaldinho a preluat mingea și a înscris.

În minutul 18, Budescu a dublat avantajul elevilor lui Gică Hagi. A marcat un gol de generic, cu exteriorul.

Ocazie pentru Flora Tallinn, în minutul 38. Kallaste a șutat din afara careului, dar Aioani a reușit să respingă balonul cu brațul drept.

Farul le-a dat emoții adversarilor în minutul 54. Rivaldinho a preluat balonul la marginea careului, după care i-a pasat lui Budescu, însă acesta nu a reușit să trimită mingea în poarta estonilor.

Scor final 0-2 și Farul se califică în play-off-ul Conference League. Constănțenii vor evolua în faza următoare a competiției cu învingătoarea „dublei” dintre Qarabag – HJK Helsinki.

Flora Tallinn-Farul, Echipele de start:

Flora Tallinn: Grunvald – Hussar, Kuusk, Seppik, Kallaste – Vassilijev, Miller – Kuraksin, Alliku, Ojamaa – Zenjov

Rezerve: Paplavskis, Lapa, Lukka, Mihhalov, Kolobov, Purg, Lilander, Pajo, Veering, Vain

Farul: Aioani – Sîrbu, Larie, Popescu, Kiki – Băluță, Nedelcu, Artean – Mazilu, Rivaldinho, Budescu

Rezerve: Buzbuchi, Mușat, Queiros, Vînă, Vianna, Andronache, Boli, Carnat, Grameni, Grosu, Sali, Dussaut.