Anunţul momentului despre Sorana Cîrstea! Specialiştii au dat verdictul. S-a aflat după debutul în turneul de la Washington

Anunţul momentului despre Sorana Cîrstea. Specialiştii au dat verdictul după ce jucătoarea de tenis s-a calificat în turul doi la Washington.

Soranei Cîrstea a învins-o pe Petra Martic (Croația, 36 WTA), în două seturi, scor 6-3, 7-6(13).

Ce spun cei de la WTA despre Sorana Cîrstea

Jucătoarea din Târgoviște a făcut un meci foarte bun cu Petra Martic și a ajuns în turul secund al turneului WTA 500 de la Washington. În setul al doilea, Sori a revenit de la 2-5 și a salvat 7 mingi de set în tie-break.

Cîrstea şi Martic sunt la egalitate în meciurile directe, 2-2. Cîrstea a obţinut prima victorie în 2012, la Luxemburg, în primul tur, cu 6-2, 6-2. Martic s-a impus în 2012 la Linz, cu 6-4, 6-3, în primul tur. Al doilea succes a fost în 2014, la Guangzhou, în primul tur.

Cei de la WTA nu au putut să nu remarce comportamentul româncei de după meci. Aceasta a fost numai un zâmbet.

„Numai un zâmbet! Sorana Cîrstea închide un tie-break uriaș și obține victoria”, au scris reprezentanții forului mondial pe contul oficial de Twitter.

Iubita lui Ion Țiriac Jr. nu a părăsit arena până nu și-a făcut poze cu fanii și a împărțit autografe.

Sorana Cîrstea a revenit la turneul din SUA după o pauză de 9 ani. Pentru un loc în sferturile de finală, jucătoarea antrenată de Thomas Johansson se va lupta cu Ludmilla Samsonova (Rusia, 18 WTA). Rusoaica a trecut în runda inaugurală de finalista de la Australian Open 2022, Danielle Collins (SUA, 49 WTA), cu 6-1, 6-3.