Antrenorul echipei României, Eugen Apjok, nemulțumit după ultimul meci al Stejarilor. + Sferturile de finală de la Cupa Mondială din Franța

Naţionala de rugby a României a pierdut toate meciurile de la Cupa Mondială. În ultima partidă, a fost învinsă de Tonga cu scorul de 45-24 (21-17).

Antrenorul echipei României, Eugen Apjok, a declarat că aştepta mai mult de la acest meci.

”Aşteptam mai mult de la acest meci, aveam multe speranţe, încă de la început eram conştienţi de grupa (dificilă) în care suntem şi speram că acest meci va permite să obţinem un rezultat pozitiv. Am crezut în acest rezultat până în debutul reprizei secunde, când Tonga s-a desprins definitiv.

Acest grup de tineri jucători va fi, 80% dintre ei, se va afla în echipa pentru calificările Cupei Mondiale din Australia, care vor începe în 2025. Vom încerca să construim ceva. Avem nevoie de mai multe meciuri tari, de mare intensitate, iar băieţii au nevoie să muncească şi să crească, pentru că e greu să te pregăteşti când ai puţin timp împreună, o săptămână sau două.

Nu suntem obişnuiţi să jucăm meciuri aşa de intense la fel de des ca alte echipe, ne lipseşte acest lucru. Ştiu că este o diferenţă mare între cele mai bune echipe şi noi, dar pentru a progresa trebuie să facem faţă acestui ecart”, a declarat antrenorul românilor.

În primele trei partide din Franţa, România a pierdut, 8-82 cu Irlanda, 0-76 cu Africa de Sud, campioana mondială en titre, şi 0-84 cu Scoţia.