Andrei Prepeliță le atrage atenția elevilor săi: ‘E nepermis. Facem aceleași greșeli’

Andrei Prepeliță este extrem de nemulțumit de jocul elevilor săi. Antrenorul nu înțelege de ce aceștia nu își pot reveni după ce primesc gol și fac aceleași greșeli în fiecare meci. Rapid a învins-o pe FC Argeș, scor 2-1, în etapa a 4-a din Liga 1.

„În prima repriză, nu ne-au surprins cu nimic. Luăm un gol pe neașteptate, pentru că ei nu aveau ocazii. În prima repriză am avut ocazii foarte mari, apoi nu a iesit nimeni la gol, a fost nepermis de liber Sefer, a făcut trei preluări, nu a ieșit nimeni să blocheze șutul.

Apoi aceleași probleme după primirea golului, am avut o cădere și nu îmi explic de ce. Tot analizăm și analizăm din nou și primim goluri de genul ăsta.

În prima repriză, la demarcarea pe care a facut-o Costache, Tofan știa, asta i-am spus toată săptămâna, dar s-a repezit. Păcat pentru că era un meci în care puteam să scoatem punct sau puncte.

Cu Sepsi, la fel, aceleași ocazii. Poate ocazia lui Bertrand e scuzabilă, dar jocul lui după aceea a scăzut. Mă așteptam la mai mult de la el, pentru că poate să dezechilibreze adversarul, dar nu a luat nicio acțiune unu la unu, de aceea l-am și schimbat”, a declarat Andrei Prepeliță la finalul meciului cu Rapid.

Antrenorul celor de la FC Argeș este nemulțumit și de arbitraj.

„Nu știu de ce ne tratează așa. Noi mereu i-am respectat. Nu înțeleg VAR-ul. Foarte sensibili domnii arbitri. Nu știu de unde atitudinea asta, pentru că noi îi respectăm. Am întrebat civilizat de ce doar 3 minute de prelungiri, în condițiile în care au fost 6 opriri. O pauză de apă, a intervenit VAR-ul la acea fază la care a fost întrerupt jocul 2-3 minute, eliminarea lui Grigore care a ieșit în 2 minute, Săpunaru a fost accidentat în prelungiri 2 minute… Probabil nu au vrut să-și complice jocul și a zis să termine mai repede”, a mai spus tehnicianul.