Ana Bogdan a pierdut prima finală pe care a jucat-o! A fost învinsă de Caroline Garcia, la Varșovia, iubitul nu i-a purtat noroc

Ana Bogdan (29 de ani, 108 WTA) a pierdut finala turneului de la Varșovia cu Caroline Garcia (28 de ani, 45 WTA), scor 4-6, 1-6.

Timorată și copleșită, așa a părut Ana la prima finală WTA din carieră. Carlina Garcia a plecat ca din tun, iar românca s-a văzut condusă cu 3-0 de jucătoarea din Franța.

Ana și-a revenit și a fost aproape de o răsturnare spectaculoasă. De la 2-5 a revenit la 4-5 și a servit pentru a egala, dar returul franțuzoaicei a fost punctul forte, iar Garcia a câștigat primul set.

Setul a doilea n-a avut practic istoric, pentru că adversara Anei și-a valorificat atuurile, serviciul i-a mers ceas și a încheiat actul secund cu 6-1, câștigând astfel și titlul.

Ana Bogdan a fost susținută din tribune de iubitul ei pilot, Simone Tempestini, care nu i-a purtat însă noroc.