Scandalul momentului în Superliga! Echipa lui Gică Hagi, făcută praf în direct. S-a dezlănţuit după meciul cu Sepsi

Meciul dintre Farul și Sepsi a provocat scandalul momentului în Superliga! Fanii echipei lui Gică Hagi, au fost făcuți praf în direct după ce au proferat scandări xenofobe. Foști fotbaliști s-au dezlănţuit după partida de la Ovidiu.

Gică Hagi nu a reușit să obțină niciun punct pe teren propriu cu Sepsi. Echipa de la malul mării a fost înfrântă cu un scor dur, 4-1. Suporterii Farului au răbufnit la adresa adversarilor.

Scandalul momentului în Superliga!

În prima repriză de la Ovidiu, tabela de marcaj arăta deja 3-0 pentru oaspeți. În minutul 43 partida a fost oprită arbitrul Adrian Cojocaru, după ce fanii celor de la Farul au început să aibă scandări xenofobe.

Crainicul de la Ovidiu le-a transmis suporterilor să oprească scandările adresate celor de la Sepsi. Jucătorii au mers către ultrași să îi oprească, iar două minute mai târziu, centralul a reluat jocul.

”Din păcate nu este prima dată când se întâmplă asta la meciurile lui Sepsi. Îmi pare rău, nu ar fi trebuit să existe un astfel de comportament în fotbalul nostru. Mai ales la Constanța, acolo unde este un proiect frumos, civilizat și cu un antrenor care a jucat la nivel înalt. Sunt lucruri care ne trag în jos ca și nație, ca și nivel de competiție.

Arbitrul a gestionat foarte bine situația, a dat drumul la joc. Nu avea nimeni de câștigat dacă meciul se amâna. E vorba de educația suporterilor, e păcat că s-au întâmplat asemenea lucruri pe un stadion de primă ligă”, a spus Andrei Cristea.

”Dintr-o dată te-ai trezit la 0-3 să strigi scandări xenofobe. Mi se pare o chestie foarte ieftină. Dacă era 3-0 pentru Farul probabil că nu am fi asistat la așa ceva”, a completat Ionuț Badea.

Presa din Ungaria a reacționat!

”Safranko a reușit golul al treilea, iar atunci firul s-a rupt între jucătorii gazdelor și fani, iar nervii au cedat. Primii au reacționat cu intrări grosolane, iar cei din urmă cu scandări antimaghiare. Din cauza acestora, arbitrul Adrian Cojocaru a întrerupt jocul pentru două minute”, au scris cei de la nemzetisport. Sepsi a plecat de la Ovidiu cu toate cele trei puncte şi a scăpat, momentan, de ultimul loc din play-off.