Ana Bogdan a părăsit turneul de la Budapesta. A fost eliminată de ocupanta locului 102 WTA

Ana Bogdan a pierdut în optimile turneului de la Budapesta. Românca a fost învinsă de Xiyu Wang (locul 102 WTA) în două seturi, scor 6-7, 6-7, într-un meci care a durat două ore și 45 de minute.

Ana Bogdan era ultima sportivă din România rămasă în competiție, după ce Gabriela Ruse, favorita numărul 7 a turneului, a fost eliminată în primul tur de Kamilla Rakhimova din Rusia, scor 4-6, 7-6 (3), 3-6.

Ana Bogdan (108 WTA) a câștigat un cec în valoare de 3.065 de euro și 30 de puncte în clasamentul WTA.

Hungarian Grand Prix are loc în perioada 11-17 iulie, pe zgură și face parte din categoria WTA 250. Premiile totale sunt în valoare de $251.750.