A șocat Premier League: a marcat cel mai spectaculos autogol din ultimii ani/ Video

Meciul dintre Liverpool și Leicester a fost unul de coșmar pentru fundașul central al ”vulpilor” Wout Faes.

Belgianul a reușit ”performanța” de a-și marca în proprie poartă de două ori, în mai puțin de 7 minute. Este pentru prima dată în istoria Premier League când un jucător își marchează două autogoluri în 7 minute.

Cel mai spectaculos autogol

Leicester a deschis scorul pe Anflield, în minutul 4, și toți se gândeau că oamenii lui Brendan Rogers ar putea da lovitura.

Primul autogol al lui Wout Faes a fost unul extrem de spectaculos. Trent Alexander Arnold a centrat de pe partea dreaptă, iar fundașul belgian a bărbierit mingea.

Din devierea belgianului, mingea s-a dus peste portar și s-a oprit direct în colțul lung. Autogolul a fost unul extrem de spectaculos, dar a turnat plumb în ghetele ”vulpilor”.

Scorul a devenit 1-1, iar cei de la Leicester au pierdut din aplombul cu care începuseră meciul.

Pentru fundașul Wout Faes coșmarul a fost complet în minutul 45. Darwin Nunez a scăpat singur cu portarul, l-a lobat, dar mingea a lovit bara.

În ciuda ratării lui Nunez, Wout Faes a rezolvat ”problema” și a marcat al doilea autogol al meciului.

Managerul celor de la Leicester, Brendan Rodgers, a descris primul autogol al lui Faes ca fiind „ciudat”, iar al doilea ca fiind „nefericit” și a insistat că fundașul are tăria de caracter pentru a-și reveni după această prestație dezastruoasă.

”Este evident că este dezamăgitor pentru el, dar este un caracter foarte puternic.

El a fost foarte bun pentru noi de când a venit de la Reims.”, a spus Rogers.

Jurgen Klopp, nemulțumit de joc

Antrenorul celor de la Liverpool, Jurgen Klopp, recunoaște faptul că echipa sa a avut mult noroc în meciul cu Leicester.

”Rezultatul este foarte bun, dar am văzut cu toții jocul. Nu a fost cea mai bună performanță a noastră. Am primit gol repede, la prima ocazie a oaspeților, dar am câștigat.

Am forțat eroarea adversarului și până la urmă am câștigat”, a spus Klopp.