Barcelona a câștigat cu Espanyol și este campioana Spaniei / Video

Barcelona a câștigat în deplasare cu Espanyol, scor 4-2, și este noua campioană din Spania.

Trupa de pe Camp Nou a deschis scorul în minutul 11, prin Robert Lewandowski. Alejandro Balde a marcat pentru 2-0, după nouă minute. Lewandowski a mai înscris o dată în minutul 40 al întâlnirii. La începutul reprizei secunde, Jules Kounde a dus scorul la 4-0 pentru FC Barcelona, cu o execuție de la aproxiamtiv 12 metri.

Espanyol a marcat în ultimele 20 de minute ale meciului prin Javi Puado și Joselu.

FC Barcelona are 14 puncte avans față de Real Madrid, cu 4 partide înainte de finalul sezonului. Pentru catalani, acesta este al 27-lea titlu din istorie.