Vlad Chiricheș, urmărit de ghinion. A revenit cu autogol. Ce au scris italienii

Vlad Chiricheș a revenit pe teren după o pauză de patru luni. Românul a fost titular în meciul Bologna – Cremonese, scor 1-1, din etapa a 19-a din Serie A.

Chiricheș a avut probleme încă de la începutul partidei. A văzut cartonașul galben la jumătatea primei reprize, apoi în minutul 55 a contribuit la golul celor de la Bologna. Carnesecchi, portarul lui Cremonese, a respins în față, iar primul care a ajuns la minge a fost Ferrari. Acesta a vrut să degajeze, dar l-a luat la țintă pe român, iar balonul a intrat în poartă.

Pentru Cremonese înscrisese Okereke, în minutul 50.

Cei de la TuttoMercatoWeb i-au dat lui Chiricheș nota 6.5 pentru prestația sa din meciul cu Bologna.

”S-a întors în primul unsprezece și are nevoie de timp pentru a-și reintra în formă. Am apreciat câteva intervenții cruciale, chiar dacă a primit un cartonaș galben încă din startul partidei. A fost ghinionist la autogol”, au scris cei de la TuttoMercatoWeb.

Vlad Chiricheș a jucat doar cinci meciuri pentru echipa sa în acest sezon de Serie A, plus unul în Cupa Italiei. Apoi s-a accidentat în partida cu Lazio și a lipsit de teren timp de patru luni.

Potrivit jurnalistului Nicolo Schira, Cremonese ar purta discuții cu Cagliari pentru transferul lui Chiricheș. Românul a jucat 99 de meciuri în Serie A și este cotat la 1,3 milioane de euro.