Victorie pentru Mirel Rădoi în Arabia Saudită. Pe ce loc se află echipa românului

Al-Tai, antrenată de Mirel Rădoi, a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Abha, într-un meci din etapa a 24-a a campionatului Arabiei Saudite.

Golul a fost marcat de Sayoud, în minutul 25. Mukhtar Ali a marcat în minutul 32, dar golul său a fost anulat pentru henț.

Echipa lui Rădoi ocupă locul 7 în clasament, cu 31 de puncte. Abha este pe 10, cu 27 de puncte. Lider este Al-Ittihad, care are 56 de puncte.

Mirel Rădoi a semnat cu Al Tai la sfârșitul lunii ianuarie. Fostul antrenor de la CSU Craiova a dezvăluit că avea contact cu echipa din zona arabă și în perioada în care antrena formația oltenilor.

„O nouă aventură, dar nu era o surpriză pentru că de luni de zile am tot avut contacte. Chiar și înainte de perioada echipei naționale mari, după ce am avut acel mandat la naționala de tineret. După aceea, chiar și când am fost la CSU Craiova.

Negocierile nu au durat foarte mult, pentru că mi-a plăcut proiectul. În momentul în care am fost sunat și am avut o discuție prin videoconferință cu președintele, în 7, 8, 10 minute maximum s-a terminat totul”, a spus Mirel Rădoi.

Al Tai a mai fost pregătită de cinci antrenori români în istoria clubului.